DZIAŁAJ Z NAMI
Do naszej działalności możesz się włączyć poprzez:

POMOC FINASOWĄ:
INNE MOŻLIWOŚCI:
– pomoc dla ofiar trzęsienia ziemi w Aleppo;
– ZOBACZ nasze konta bankowe;
– 1,5% podatku na pomoc dla dzieci w krajach ubogich;
– rozpowszechnianie informacji o naszej pomocy;
– możesz też dołączyć do naszej wspólnoty. ZAPRASZAMY!
POMOC FINANSOWA

Adopcja Serca
Program pomocy dla sierot i bardzo biednych dzieci w krajach ubogich – indywidualny długoterminowy patronat duchowy i materialny nad konkretnym dzieckiem. Ofiarodawca otrzymuje informacje o wspieranym dziecku i jego zdjęcia, w wielu wypadkach jest też możliwa korespondencja.
Składka dla dziecka w przedszkolu i szkole podstawowej wynosi równowartość 13 euro (ok. 65 zł) miesięcznie, w szkole średniej – 17 euro (ok. 85 zł) miesięcznie.
Program jest realizowany we współpracy z następującymi misjami:
- Yirol w Sudanie Południowym – Księża Kombonianie;
- Rundu w Namibii (szkoła podstawowa) – Księża Salezjanie;
- Aleppo w Syrii (przedszkole/szkoła podstawowa; szkoła średnia/studia) – Ojcowie Franciszkanie, parafia łacińska św. Franciszka z Asyżu;
- Mabumba w Zambii (przedszkole/szkoła podstawowa) – Misjonarki Świętej Rodziny;
- Chamuka w Zambii (szkoła szycia) – Siostry Służebniczki Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej (Służebniczki Starowiejskie).
Czytaj więcej o Adopcji Serca.
Dołącz do Adopcji Serca – wypełnij deklarację on-line lub pobierz deklarację w formacie PDF.
Dożywianie
Brak dostatecznego i pełnowartościowego pożywienia może odbić się tragicznie na całym ich życiu, a nawet doprowadzić do śmierci. Brakuje im różnych ważnych składników pożywienia: białka, witamin, mikroelementów, więc rozwój dzieci jest wadliwy, często też występuje niedostateczna wartość kaloryczna pokarmów. Powoduje to zahamowanie rozwoju fizycznego oraz intelektualnego, upośledzenie funkcji poznawczych, zaburzenia odporności. Często występuje spadek masy i osłabienie mięśni czy wypadanie włosów. W poważniejszych przypadkach pojawiają się zespoły chorobowe: marazm, występujący przy zbyt małej ilości pożywienia, czy kwasiorkor. występujący przy niedoborze białka. Oba te zespoły mogą wystąpić łącznie. Następuje zanik mięśni, uszkodzenie różnych narządów wewnętrznych, w tym mózgu, który nie może się rozwijać przy niedoborze białka, czego skutkiem jest trwałe upośledzenie umysłowe. W skrajnym przypadku bez pomocy oba te zespoły prowadzą do śmierci. Możemy temu zapobiec, finansując dożywianie dzieci.
Aktualnie wspieramy:
- dożywianie dzieci ulicy we współpracy z ośrodkiem resocjalizacji dzieci ulicy w mieście Auasa w Etiopii;
- najbiedniejszych dzieci w mieście Guarenas w Wenezueli we współpracy z Księżmi Pallotynami.
Wpłać darowiznę na konto. Tytuł wpłaty: Dożywianie.
Finansowanie nauki
Najlepszą drogą pomocy ubogim jest wsparcie dzieci w edukacji. Trudno zmienić mentalność i życie dorosłych, ale gdy dziecko uczy się od najmłodszych lat, może to przynieść trwałe efekty długofalowe. Gdy dorosną, będą mogły znaleźć pracę, zarabiać, utrzymać siebie i swoje rodziny, wprowadzać pozytywne zmiany w społeczności. Jednak nauka w krajach ubogich jest z reguły płatna. Trzeba też dzieciom kupić obowiązkowy mundurek szkolny, przybory szkolne, nierzadko buty i odzież, aby mogło pójść do szkoły.
Wpłać darowiznę na konto. Tytuł wpłaty: Nauka.
Pomoc dla ofiar trzęsienia ziemi w Aleppo
Aleppo od kilkunastu lat przeżywa ogromną tragedię, o której świat już zapomniał. Od roku 2011 trwa w Syrii wojna domowa między siłami rządowymi a zbrojną opozycją. W roku 2012 rozpoczęła się czteroletnia bitwa o Aleppo. Do roku 2016 trwały ciężkie walki o miasto pomiędzy wojskami rządowymi wspieranymi przez armię rosyjską a rebeliantami, zaś bombardowania rosyjskie doprowadziły do niemal całkowitego zrujnowania miasta (podobnie jak teraz w Ukrainie). Do dziś 70% jego zabudowy leży w gruzach. W grudniu 2016 roku wojska rządowe odzyskały kontrolę nad większością dzielnic Aleppo. Ale na obrzeżach i w zachodnich osiedlach miasta walki trwały nadal, a na dzielnice kontrolowane przez siły rządowe spadały pociski. Dopiero na początku 2020 roku armia syryjska odepchnęła front na bezpieczną odległość od zabudowań Aleppo.
Jednak dziś sytuacja w mieście jest gorsza, niż w czasie walk. Kryzys ekonomiczny w Syrii, olbrzymia inflacja i bezrobocie oraz międzynarodowe sankcje ekonomiczne, uniemożliwiające import nawet najniezbędniejszych towarów sprawiły, że 80% mieszkańców miasta cierpi głód. Do tego dochodzi zimno, gdyż w kraju nie ma paliwa, oleju opałowego, prąd jest dostarczany na 1-2 godziny dziennie… Nie ma więc czym ogrzać mieszkań ani na czym ugotować jedzenia.
Do tego wszystkiego doszło potężne trzęsienie ziemi o sile 7,9 w skali Richtera, które miało miejsce 6 lutego 2023. Zawaliło się ok. 50 budynków, jest 600 ofiar śmiertelnych, ponad 1500 rannych, wiele osób zaginęło. Grozi zawalenie się wielu budynków z powodu naruszenia konstrukcji i wstrząsów wtórnych. Pomoc międzynarodowa jednak nie dociera!!! Utrudniają jej dostarczenie Rosjanie, blokujący przejścia graniczne z Turcją. Z pomocą spieszy miejscowa parafia katolicka św. Franciszka z Asyżu, która jednak bez wsparcia z zewnątrz też będzie bezradna.
Wpłać darowiznę na konto. Tytuł wpłaty: Aleppo.
Pomoc regularna
Wpłaty nawet niewielkie, ale regularne, są szczególnie cenne, gdyż pozwalają nam planować finansowanie naszej działalności.
Wpłać darowiznę na konto. Tytuł wpłaty: „Pomoc regularna”. Można dodać konkretny cel (Dożywianie, Aleppo, Nauka).
NASZE KONTA
Ofiary prosimy wpłacać na konto:
Fundacja Adopcji Serca
Bank PeKaO SA

- Konto złotowe: nr 08 1240 1747 1111 0010 9045 8067
- Konto w euro do wpłat z zagranicy: nr PL35 1240 1747 1978 0010 9045 8269
- Konto w dolarach do wpłat z zagranicy: PL48 1240 1747 1787 0011 0089 3242
Swift / BIC: PKOPPLPW
Wpłaty gotówkowe na nasze konto, dokonywane w banku PeKaO SA, są zwolnione z opłat.
Dowiedz się, jak odliczyć od podatku darowizny przekazane Fundacji Adopcji Serca.
INNE MOŻLIWOŚCI

na pomoc dla dzieci w krajach ubogich
Przekaż 1,5% podatku na nasze projekty pomocowe. To nic nie kosztuje, a może nawet uratować życie!
W zeznaniu podatkowym wpisz nr KRS: 0000224658 (odpisy podatkowe zbiera dla nas Caritas Archidiecezji Poznańskiej).
W polu “Cel szczegółowy” wpisz KONIECZNIE słowo „Maitri” – inaczej odpis trafi na konto ogólne Caritas.
Wpływy z 1,5% zostaną przeznaczone na dożywianie dzieci w krajach ubogich oraz inne projekty charytatywne polskich misjonarzy, które wspiera Fundacja Adopcji Serca poznańskiej wspólnoty Ruchu Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata „Maitri”.
Rozpowszechniaj informacje o naszej pomocy
To nic nie kosztuje, a może przynieść znaczące rezultaty.
- opowiedz rodzinie i znajomym o naszej pomocy i zachęć ich do włączenia się (to jeden z najbardziej skutecznych sposobów!);
- pobierz nasze ulotki, wydrukuj i rozdaj w swoim otoczeniu:
– deklaracja Adopcji Serca;
– Działaj razem z nami; - udostępniaj na Facebooku nasze posty;
- masz stronę internetową? zamieść u siebie link do naszej strony i poproś o to znajomych – będzie miała lepszą pozycję w wyszukiwarkach.
Zostań naszym wolontariuszem
Jest wśród nas miejsce dla każdego, niezależnie od wieku, wykształcenia, stanu czy zawodu. Wiele prac można wykonywać zdalnie. Dla każdego znajdziemy zadanie odpowiadające jego umiejętnościom i możliwościom. W wielu dziedzinach możliwa jest współpraca zdalna.
Szukamy chętnych m.in. do:
- różnych prostych prac niewymagających specjalnych kwalifikacji;
- rozpowszechniania informacji w Internecie, mediach społecznościowych itp.;
- pracy przy komputerze (Excel, edytory tekstowe);
- tłumaczenia, redagowania i korekty tekstów;
- projektowania grafiki komputerowej;
- pomocy w budowaniu i prowadzeniu strony internetowej;
- i wiele, wiele innych – dla każdego coś miłego.
Chcesz wiedzieć więcej? Skontaktuj się z nami.
Módl się razem z nami
Jeśli ze względu na wiek, chorobę czy inne ograniczenia nie możesz włączyć się osobiście do naszego działania, możesz wspierać nas ofiarowując swoje modlitwy i cierpienia w intencji ubogich oraz naszego Ruchu i jego dzieł.
Wszyscy uczestnicy Ruchu „Maitri” łączą się duchowo, odmawiając modlitwy Ruchu:
- o godz. 12:00 wraz z modlitwą Anioł Pański;
- o godz. 21:00 wraz z Apelem Jasnogórskim;
- lub w innych dogodnych porach.
Pobierz ulotkę z modlitwami Ruchu „Maitri” i włącz się do naszej modlitwy.

Dołącz do naszej wspólnoty
Możesz razem z nami nie tylko działać, ale też uczestniczyć w naszych spotkaniach modlitewnych i formacyjnych, spotkaniach z misjonarzami, z którymi współpracujemy, w rekolekcjach, spotkaniach ogólnopolskich…
W Poznaniu nasze spotkania odbywają się raz w miesiącu przy kościele oo. Jezuitów przy ul. Szewskiej.
Możesz też zainicjować powstanie wspólnoty Ruchu „Maitri” w swojej miejscowości. Chętnie w tym pomożemy.
Chcesz wiedzieć więcej? Skontaktuj się z nami.