List z Zambii
Napisała do nas s. Małgorzata Jędrzejczak z Zambii, z którą współpracujemy w ramach Adopcji Serca. Nasi Ofiarodawcy wspierają najbiedniejsze dzieci, finansując im naukę w szkole. Dzięki ich ofiarności dzieci mają szansę na lepsze życie.
Mabumba, 8.02.2022
Drodzy Przyjaciele z Ruchu Maitri
Serdecznie i gorąco pozdrawiam z Zambii z misji Mabumba.
Chciałabym najpierw w swoim imieniu podziękować Wam, Drodzy Przyjaciele, za ogromne i serdeczne wsparcie finansowe dla naszych dzieci. Również w imieniu najmłodszych pozdrawiam i dziękuję za gest ofiarności na ich naukę.
Co u nas słychać?
Boże Narodzenie przeżywaliśmy jak zwykle w deszczu, gdyż jest to pora deszczowa w Zambii (rozpoczyna się od listopada, trwa do kwietnia). W Wigilię Msza św. odprawiana jest tuż przed zmrokiem o godz. 16.00. Przed Mszą św. rano młodzież i dzieci ubierają kościół. Zamiast choinki jest drzewo bananowe z ozdobami i światełkami, jest żłóbek, figurki zrobione z gliny, muszą też być kolorowe balony.
Msza św bardzo radosna. Na początek tańczą dzieci, głośno gra perkusja i gitary elektryczne, a chór musi tak śpiewać, żeby instrumenty go nie zagłuszyły. Jak nie ma prądu, to nie ma gitar, zastępują je bębny albo ludzie klaszczą w rytm śpiewu. Liturgia trwa trzy godziny i jest bardzo żywa. Swoją radość i wdzięczność ludzie podczas liturgii wyrażają tańcem z gestami.
Co jedzą, jakie posiłki? Bardzo proste i myślę, że zdrowe. Głównym posiłkiem w Polsce są ziemniaki, tutaj zaś mąka kukurydziana ugotowana na wodzie na gęstą papkę, tak że można ją jeść ręką. Jedzą dużo gotowanych warzyw, dodają cebulę, pomidory i fasolę. Do każdych warzyw czy mięsa musi być pomidor i cebula.
Kolejną potrawą jest lokalna odmiana manioku – kasava. Rośnie ok. dwóch lat, zanim można spożywać jego długie, grube korzenie. Po obraniu są białe. Trzeba je długo moczyć, aby wypłukać szkodliwe dla zdrowia toksyny (powodują wole tarczycy). Następnie można je ugotować jak ziemniaki, albo po wysuszeniu na słońcu (często na dachu domu) upiec na grillu albo utłuc w moździerzu na mąkę i ugotować z wodą gęstą papkę, którą je się rękoma. Jadalne są też liście, które przygotowuje się podobnie jak szpinak, do których – aby były bardziej pożywne – można też dodać mielone orzeszki ziemne i uzyskać pełnowartościowy posiłek. Kasava rośnie przez cały rok i na każdej glebie. Aby uzyskać nową roślinę, wystarczy do ziemi wsadzić kawałek łodygi, która wkrótce się ukorzeni.
Na śniadanie do herbaty jedzą słodkie ziemniaki. Orzeszki ziemne gotują razem ze słodkimi ziemniakami (orzeszki najpierw suszą i rozbijają w moździerzu na drobno).
Jedzą też mięso lokalnych ras kur, a także mięso kóz, które smażą lub pieką na ruszcie. Te wszystkie potrawy przygotowują na węglu drzewnym na zewnątrz domu, dlatego posiłki mają specyficzny smak, gdyż czuje się dym z węgla.
Pod uprawę mają małe pola, ponieważ muszą uprawiać je ręcznie, głównie motyką. Tak przygotowują ziemię pod uprawę, później co jakiś czas wyrywają chwasty… Kobiety z dziećmi na plecach i z narzędziami w ręku idą kilka kilometrów na pole. Jeśli w szkole nie ma nauki, dzieci również uczestniczą w pracach polowych, albo opiekują się młodszym rodzeństwem.
Rok szkolny zakończył się z ostatnim tygodniem listopada 2021 roku. Wasi podopieczni mogli się uczyć tylko dzięki Waszemu wsparciu, gdyż ich rodzin nie stać na sfonansowanie nauki. Normalnie nowy rok szkolny powinien się rozpocząć w pierwszym tygodniu stycznia, ale nowy rząd przedłużył wakacje o dwa tygodnie z powodu pandemii. Myślę, że do słowa „pandemia” ludzie się trochę przyzwyczaili, oswoili z nim, bo muszą zapracować na codzienny prosty, skromny posiłek. Na wsi życie się toczy normalnie. Ludzie mieszkają obok siebie bez ogrodzenia, wszyscy wiedzą, co się dzieje u sąsiadów. Dzieci bawią się czy grają w wymyślane przez siebie gry. Są bardzo twórcze, bo np. potrafią same skonstruować samochodzik z plastykowych butelek.
To tak mniej więcej wygląda nasze życie. To jest tylko drobny fragment, tyle co potrafiłam napisać na kartce papieru.
W tym Nowym Roku 2022, życzę Wam, drodzy Przyjaciele, wiele błogosławieństwa Bożego i nieustannej opieki Matki Bożej nad Wami i Waszymi rodzinami. Pamiętam o Was w mojej codziennej modlitwie przed Panem w Zambii.
Wdzięczna za Waszą dobroć
S. Małgorzata Jędrzejczak MSF
DOŁĄCZ DO ADOPCJI SERCA RUCHU “MAITRI”
Ty też możesz wspierać najbiedniejsze dzieci w Afryce, dając im radość, możliwość pójścia do szkoły i lepszego życia.
Dołącz do Adopcji Serca już dziś!