Fundacja Adopcji Serca Poznańskiej Wspólnoty Ruchu Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata “Maitri” Ruch „Maitri” jest członkiem Ogólnopolskiej Rady Ruchów Katolickich

Zróbmy razem coś pięknego dla Boga
31.03.2022r.

Pomoc dla głodujących dzieci w Rwandzie

S. Halina Kania w ośrodku dożywiania w Nyakinama

W Rwandzie – podobnie jak w wielu innych krajach Afryki – wciąż dużym problemem jest niedożywienie i głód. Z tego powodu szczególnie cierpią dzieci. Opóźniony rozwój, zmniejszona odporność na choroby zakaźne, uszkodzenia narządów wewnętrznych (w tym mózgu) – to tylko niektóre ze skutków. Najpoważniejszym jest jednak śmierć wielu dzieci jeszcze przed osiągnięciem piątego roku życia. Siostra Halina Kania opisała pracę ośrodka zdrowia i dożywiania, prowadzonego przez Siostry od Aniołów. We współpracy z nią finansujemy dożywianie dzieci i leczenie chorób spowodowanych przez głód.
Ty też możesz pomóc! Więcej informacji o możliwościach wsparcia znajdziesz tutaj.

Problemy w okolicy Nyakinama

District Musanze, w którym leży Nyakinama, jest najbardziej zaludnionym regionem Rwandy (750 osób na km2). Brak tu jakiegokolwiek przemysłu. Ludzie żyją z uprawy ziemi w terenie górzystym, gdzie wszystkie prace trzeba wykonać ręcznie. Jest to ich główne źródło utrzymania. Średnia dniówka wynosi 1000 franków rwandyjskich, co wystarcza na zakup niecałych dwóch kilogramów fasoli, która jest podstawą wyżywienia rodzin. Brakuje żywności, zwłaszcza że ostatnio były bardzo słabe plony spowodowane nadmiernymi opadami i powodziami, które zniszczyły uprawy. Ceny żywności automatycznie poszły w górę o ponad 100%.

Wielu mężczyzn emigruje, zostawiając swoje rodziny. Często się zdarza, że zostaje matka z 3-5 małymi dziećmi. Nierzadko całe rodziny cierpią z powodu chronicznego niedożywienia, a u dzieci pojawiają się ostre stany choroby głodowej, co jest tu wielkim wyzwaniem. Dzieci cierpiące z powodu niedożywienia często mają problemy z nauką, z ukończeniem szkoły, a w skrajnych przypadkach problemy w życiu codziennym.

Ośrodek zdrowia w Nyakinama

W oczekiwaniu na posiłek w ośrodku dożywiania

Został otworzony w 1970 roku, a swoją działalnością obejmuje 51 wiosek, w których mieszka 33.900 osób. Do najdalej oddalonej wioski jest 2,5 godziny drogi piechotą (do niektórych miejsc łatwiej dotrzeć pieszo, niż samochodem).

Siostry od Aniołów prowadzą w ośrodku zdrowia leczenie ambulatoryjne, profilaktykę (szczepienia, badania prenatalne, badania na HIV, gruźlicę), jest tam apteka, laboratorium, porodówka i szpitalik na 56 łóżek. W skład ośrodka zdrowia wchodzi także ośrodek dożywiania. Zatrudnionych jest 31 osób, w tym 12 pielęgniarzy, położna, 2 laborantów, asystentka socjalna, recepcjonistka, księgowa, kasjerka, kierowca, osoba odpowiedzialna za animatorów zdrowia i higienę w rejonie, 4 osoby przyuczone do pomocy pielęgniarzom (pracują w aptece, wykonują opatrunki, pomagają na porodówce), 2 stróży, pasterz i 6 osób zajmujących się sprzątaniem i praniem.

Pisze s. Halina Kania, z którą współpracujemy w ramach projektu dożywiania dzieci i leczenia chorób głodowych:
– W każdej wiosce mamy do pomocy 4 osoby – animatorów zdrowia, którzy udzielają pierwszej pomocy, prowadzą comiesięczne ważenie dzieci, chodzą na wizyty domowe do matek po porodzie itp. W samym ośrodku dożywiania pracują na stałe 4 osoby: Weronika, która uczyła się leczenia chorób głodowych u nas na miejscu, Scholastyka – asystentka socjalna, Onesphor, który zajmuje się naszą hodowlą (królikami i kurami) i pełni rolę stróża, oraz Marie Rose – pielęgniarka, która kontroluje, czy chory ma tylko problemu spowodowane niedożywieniem, czy też ma inne problemy zdrowotne. Marie Rose współpracuje ściśle z animatorami zdrowia we wioskach. Niestety, nie mamy dietetyka – dodaje s. Halina.

Pomoc dla niedożywionych dzieci

Kontrola wagi jest podstawową metodą badania

Do ośrodka dożywiania trafiają głównie dzieci (choć zdarzają się też dorośli) z objawami chorób głodowych (kwasiorkor, marazm) oraz z innymi uszkodzeniami: mózgu, trzustki (co jest przyczyną cukrzycy już u małych dzieci), nerek czy serca. Matki z dziećmi zgłaszają się do nas same albo są kierowane przez animatorów zdrowia po konsultacjach ambulatoryjnych czy ważeniu dzieci w wioskach. Każda osoba na początku leczenia ma wykonywany bilans (wzrost, waga, obrzęki spowodowane głodem itp.). Przeprowadzony jest też dokładny wywiad. Często konieczne jest odwiedzenie rodziny, aby przekonać się, jakie są faktyczne przyczyny niedożywienia. W zależności od stanu chorego trafia on albo na hospitalizację, albo do leczenia ambulatoryjnego.

W leczeniu hospitalizacyjnym chorzy otrzymują odpowiednią dietę i waga jest kontrolowana codziennie. To leczenie trwa 1-2 tygodnie. Gdy stan zdrowia chorego na to pozwala (nie ma obrzęków, zaczyna przybierać na wadze, ma apetyt), taki chory wypisywany i kierowany do leczenia ambulatoryjnego. Ten okres leczenia trwa średnio 3 miesiące. Chorzy przychodzą do ośrodka jeden raz w tygodniu, jest robiony bilans, dostaje 2 gorące posiłki: kubek odżywczej mieszanki o nazwie igikoma (0,5 l) i obiad. Dostają także porcję 2,5 kg mąki (mieszanka kukurydzy, sorga i soi z dodatkiem cukru) na cały tydzień.

Kontrola wzrostu pomaga ocenić rozwój dziecka

Chorzy wymieniają się w miarę postępu leczenia. Tylko grupa 80 osób, które wymagają ciągłej opieki, jest stała. Ta grupa jest najbardziej newralgiczna. Wymagają oni stałej opieki i pomocy – nie tylko finansowej, ale i towarzyszenia w życiu codziennym.

Inne działania

Pisze s. Halina:
– Pomagamy też kobietom w ciąży czy matkom karmiącym, co ma wpływ nie tylko na matkę ale i na dziecko. Tak samo pomagamy osobom, które potrzebują stałego wsparcia, by zapewnić im w jakimś stopniu poczucie bezpieczeństwa, a czasem nawet zapobiec rozwojowi choroby głodowej.

Przy ośrodku dożywiania uprawiamy ogród warzywny. Z niego pozyskujemy sporo warzyw do przygotowania posiłków. Staramy się też przekonać ludzi, że małym nakładem można naprawdę urozmaicić jadłospis i warunki życia. Na zakończenie leczenia chorzy dostają także trochę nasion (marchewki, kapusty, buraków czy dodo), by mogli wykorzystać to czego się u nas nauczyli i zastosować u siebie w domu. Rodziny, które zdecydują się na założenie ogródka, mogą liczyć nasze wsparcie. Współpracujemy również z agronomem wioski, który służy swoją pomocą.

Praca w ogrodzie uczy uprawy nowych warzyw
Dożywianie dzieci możliwe jest dzięki pomocy z Polski

Każdy chory powinien być policzony podwójnie, ponieważ choremu towarzyszy zawsze jeszcze jedna osoba, która się nim opiekuje. Kobiety (rzadko zdarza się, by mężczyzna towarzyszył choremu) przychodząc do ośrodka dożywiania dzielą się na dwie grupy: kuchenną i ogrodową. Pod okiem Weroniki i Scholastyki przygotowują posiłki i uczą się, jak zrobić pełnowartościowy posiłek z produktów dostępnych lokalnie, albo pracują w ogrodzie. Do przygotowania posiłków używamy warzyw z naszej uprawy, ale część produktów musimy kupić, np. ziemniaki, ryż, banany do gotowania czy pataty. Posiłki wzbogacamy mlekiem, suszonymi rybkami, jajkami albo mięsem z królika.

Działaj razem z nami!

Cała ta praca jest możliwa dzięki wsparciu licznych ofiarodawców z Polski. Ruch „Maitri” dzięki darowiznom indywidualnych osób finansuje funkcjonowanie ośrodka dożywiania w Nyakinama, umożliwiając pomoc dla kilkuset dzieci. Ty też możesz się do tego przyczynić poprzez dar finansowy czy włączenie się do organizowania tej pomocy.

Podobne Posty