Fundacja Adopcji Serca Poznańskiej Wspólnoty Ruchu Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata “Maitri” Ruch „Maitri” jest członkiem Ogólnopolskiej Rady Ruchów Katolickich

Zróbmy razem coś pięknego dla Boga
31.03.2022r.

Dołącz do odbudowy domów dla ofiar powodzi w Nyakinama w Rwandzie

W maju 2020 na terenie Rwandy miały miejsce katastrofalne opady, które spowodowały powodzie i osuwiska w górzystym terenie, jaki przeważa w Rwandzie. Do Nyakinama kierujemy naszą pomoc dla ofiar powodzi. Chcemy sfinansować odbudowę domów dla najbiedniejszych rodzin. Koszt odbudowy jednego domu to ok. 2000 euro (niecałe 10 tys. zł). 4.06.2020 roku wysłaliśmy do Rwandy 5000 euro, co wystarczy na odbudowę 2,5 domu. Konieczna jest dalsza pomoc.

Nyakinama

Nyakinama jest dużą wioską w północnej Rwandzie u podnóża wulkanów, oddaloną 10 km od Ruhengeri. Mieszkańcy zajmują się przede wszystkim rolnictwem, a także drobnym handlem. Rodziny są wielodzietne, mieszkają w ubogich domach, skromnie wyposażonych. Większość czasu spędzają pracując w polu. Ziemia jest bardzo urodzajna, lecz trudna do uprawy ze względu na podłoże z lawy wulkanicznej.

Od roku 1991 w Nyakinama polskie Siostry od Aniołów prowadzą placówkę misyjną. Początkowo prowadziły ośrodka zdrowia i dożywiania, ale z czasem doszły kolejne działy: pracownia haftu, kroju i szycia, „Adopcja Serca”, czyli pomoc w edukacji dzieci, oraz przedszkole.

Mówi s. Halina Kania

Opowiada polska misjonarka pracująca w Nyakinama:

Tutaj jeszcze niedawno stał dom.

“W naszym górzystym regionie nadmierne opady spowodowały zalanie pól, lawiny błotne na zboczach gór, na których znajdowały się domy i pola uprawne, a także wylanie rzeki. Uległo zniszczeniu wiele pól uprawnych i zasiewów. Tylko na terenie naszej gminy uległo zniszczeniu 20 domów, a ich mieszkańcy (56 osób) koczują w dwóch szkołach, które z powodu pandemii koronawirusa obecnie nie funkcjonują. Mogą tam zostać tylko do końca sierpnia, gdyż we wrześniu zaczyna się rok szkolny.

Osoby te straciły praktycznie wszystko. Aby mogły przetrwać, dostają od rządu żywność i mydło, parafia dostarczyła im koce. Próbują znaleźć pracę na polach u sąsiadów. Ci, którzy potrafią, przygotowują cegły z niepalonej gliny do odbudowy zniszczonych domów. Ich przyszłość jednak nie rysuje się w różowych kolorach. Przewidywane są bardzo słabe zbiory również tam, gdzie nie było osuwisk, gdyż nadmiar wody powoduje gnicie roślin uprawnych. Bardzo poszły w górę ceny żywności. Była po części dowożona z Ugandy i D.R. Konga, gdzie jednak również były powodzie. Uprawy w Ugandzie pustoszy też szarańcza.

W pierwszym etapie projektu zamierzamy odbudować 3 domy:

1. Dla osieroconej samotnej matki z dzieckiem, która miała malutką działkę z domem i utrzymuje się z dorywczej pracy dniówkowej na polach sąsiadów. Jej sytuacja jest bardzo trudna.

2. Dla bezrolnej rodziny z trójką dzieci. Po ich domu nie został nawet ślad. Mają jednak działkę, na której można wybudować dom. Ojciec jest dość zaradny, ale rodzina jest uboga, a pracy zarobkowej jest niewiele.

3. Dla rodziny jednej z pracownic naszej misji z sześciorgiem dzieci, która jest spoza naszej spoza gminy, stąd urząd gminy nie czuje się zobowiązany do wsparcia jej. Miała ona dwie godziny szybkiego marszu, aby dotrzeć z domu do pracy. Jako niewykwalifikowana pracownica fizyczna zarabia niewiele. W swym miejscu zamieszkania jej rodzina miała dom na ojcowiźnie męża, który pracuje tylko dorywczo. Niestety, parcela została w znacznym stopniu zniszczona przez powódź i nie nadaje się do odbudowy domu. Na szczęście posiadają małą działkę w Nyakinama, na której zamierzamy wybudować dom.

Rodziny, którym zamierzamy pomóc w odbudowie domów, jeszcze przed tą katastrofą żyły w trudnych warunkach. Utrata domów na skutek powodzi stawia je w krytycznej sytuacji, gdyż nie mają żadnych zapasów czy oszczędności. Pomoc ze strony rządu czy gminy jest całkowicie niewystarczająca i ma charakter tylko doraźny. Dlatego konieczne jest włączenie się do pomocy naszej placówki misyjnej.

Aby uniknąć na przyszłość podobnych problemów, w nowych domach konieczne są fundamenty i wysoka podmurówka z kamienia, na których dopiero będą postawione tradycyjnym sposobem ściany z niepalonej cegły. Dwa pierwsze domy będą miały po trzy niewielkie pomieszczenia, trzeci z nich – cztery pomieszczenia. Gmina już obiecała, że zorganizuje pracę w czynie społecznym przy odbudowie dwóch domów. W sprawie trzeciego domu konieczne są jeszcze negocjacje. Jeśli będą środki, będziemy mogli pomóc kolejnym rodzinom.”

Liczy także na Ciebie

S. Halina w misyjnym ośrodku dożywiania w Nyakinama.

Wesprzyj nasz projekt odbudowy domów oraz zakupu podstawowego wyposażenia. Tytuł wpłaty: “Powódź”.

W Nyakinama finansujemy także dożywianie i leczenie chorób głodowych u dzieci w misyjnym ośrodku leczenia i dożywiania.Tytuł wpłaty: “Dożywianie”.

Ofiary prosimy wpłacać na konto:

Fundacja Adopcji Serca
Bank PEKAO SA

Podobne Posty